شرکت نوآوران ماشین
آموزش-صفر-تا-صد-تجارت-خشکبار

آموزش تجارت خشکبار صفر تا صد

آموزش تجارت خشکبار برای ورود به عرصه صادرات خشکبار در ایران بخاطر گستردگی و تنوع محصولات خشکبار ایران که طیف گسترده ای را به خود اختصاص داده است بسیار حائز اهمیت می باشد.

به همین دلیل بسته بندی خشکبار و لزوم استفاده از دستگاه های بسته بندی مدرن برای ارائه بسته بندی با کیفیت و به روز به تمامی بازارهای جهانی از اهمیت ویژه ای برخورداراست. تقریباً همه می دانند که  خشکبار و اصطلاحا مواد گرانولی دانه درشت چیست و چقدر برای سبد غذا مردم اهمیت دارد. طرفدار خشکبار بودن محدود به کشور ما نیست. بلکه نه تنها در خاورمیانه، بلکه در کل جهان به امری فراگیر تبدیل شده است. وقتی صحبت از صادرات و واردات می شود طبیعتا دو موضوع کیفیت و تولید انبوه حرف اول را می زند یعنی یک کشور باید یک نوع، محصول و … را در مقادیر بسیار زیاد و تناژ با کیفیت بسیار بالا برداشت یا تولید کند. تا بتوان آن را به کشورهای دیگر صادر کرد.

هر کشوری سعی می کند بهترین نوع محصولات مختلف خود  را به کشورهای دیگر صادر کند. این موضوع برای کشور ما نیز صادق است. ایران در بخش صادرات خشکبار فعالیت موثری دارد اما نمی توان گفت یکی از غول های صادرات خشکبار محسوب می شود. 5 درصد صادرات خشکبار دنیا متعلق به ایران است، در واقع این رقم سالانه معادل دو میلیارد دلار است، در بین تمام صادراتی که در زمینه خشکبار انجام می شود، کشمش معمولا جایگاه بسیار ویژه ای دارد. خرما و پسته وجود دارد.

بزرگترین بازار خشکبار دنیا مربوط به اتحادیه اروپا است، این نشان می دهد که مقصد بیشتر صادرات خشکبار، بازارهای اروپایی است. پس طبیعتا مقصد بسیاری از محصولات صادراتی ما در زمینه خشکبار جایی جز اروپا نیست! همه ما می دانیم که میوه های خشک در کنار انواع آجیل های خوراکی هستند که محصولات خشکبار ما را شامل میشوند. این دسته از مواد غذایی به دلیل رطوبت بسیار کم ماندگاری بیشتری دارند و خطر تلفات در حین حمل و نقل کمتر است. موضوع صادرات خشکبار به قدری گسترده است که شامل رویه ها و مجوزهای خاص خود می شود. در ادامه تمامی مراحل صادرات خشکبار را برای شما توضیح خواهیم داد، لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

مجوز صادرات خشکبار

هر صادراتی تامین کننده ای دارد که باید یک سری مجوز در زمینه بهداشت و ایمنی محصول ارائه شده دریافت کند، اگر تنها تاجر شما هستید و تامین کننده جدا از شماست، باید بدانید که بسیاری از مجوزها توسط خود تامین کننده گرفته می شود. . و نیازی به دنبال کردن شما نیست

اما کلیه مجوزها و تاییدیه های مربوط به بهداشت و سلامت باید بر اساس استانداردها و قوانین کشور مورد نظر تنظیم شود. همه ما می دانیم که هر کشوری قوانین و استانداردهای خود را برای واردات محصولات و کالاها تعیین کرده است. بنابراین صادرات هر محصولی مانند خشکبار از این قاعده مستثنی نیست و باید بر اساس استانداردهای تعریف شده کشور مقصد تعیین شود.

در ادامه بحث مجوز صادرات میوه خشک باید بگویم که تاجر باید مطمئن شود عرضه کننده کد بهداشتی و ایمنی سازمان غذا و دارو را دارد. همچنین باید بررسی شود که هر نیروی کاری که در زمینه تولید فعالیت می کند باید کارت سلامت داشته باشد، تاجر باید بداند که اگر قصد صادرات خشکبار به کانادا، اروپا یا آمریکا را دارد ابتدا باید مقداری از بار را بر عهده بگیرد. برای نمونه و دریافت گواهی یا ارسال تاییدیه آفلاتوکسین یا سموم باقیمانده. بدیهی است در صورت عدم تایید محموله از نظر بهداشتی و بهداشتی، مجوز استرداد محموله نیز از بین می رود. اما به طور کلی یک تاجر برای اینکه کار خود را به درستی انجام دهد ابتدا باید به دنبال تامین کننده قوی با تمامی مجوزهای مربوطه باشد تا بتواند کار خود را انجام دهد.. یکی از مهم ترین مواردی که کشور مقصد هنگام دریافت کالای صادراتی شما به آن توجه زیادی می کند، بسته بندی کالا یا محصولات شماست. بنابراین بسته بندی نیز باید بر اساس قوانین واردات کشور مورد نظر انجام شود تا مجوز صادرات به آن اعطا شود.

 

صادرات خشکبار ایران

ایران از نظر تولید چهار نوع خشکبار پسته، گردو، بادام و فندق رتبه اول تا سوم جهان را دارد. حتما حدس زده اید که ایران را می توان حداقل در یک مورد از جمله پسته قطب خشکبار دنیا دانست. البته در کنار میوه خشکی که نام بردیم خرما نیز لازم است. همه دنیا بر این عقیده هستند که خرما، پسته، بادام، گردو و حتی فندق ایرانی طعم و کیفیتی منحصر به فرد دارد که در هیچ جای دنیا نمی توانید آن را پیدا کنید، بنابراین سرمایه گذاری در صادرات این آجیل در ایران طبیعی است. یک موضوع بسیار محبوب در نظر گرفته می شود.

بحث صادرات خشکبار در ایران موضوعی تاریخی است چرا که از قدیم الایام ایران یکی از قطب های مهم صادرات پسته در جهان بوده و هنوز هم بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی مشتری دائمی پسته هستند. ایرانی محسوب می شوند. اگرچه با یک سری ایده های جدید برای بررسی وضعیت خشکبار صادراتی ایران می توان تولید و برداشت و نهایتاً صادرات را در ابعاد بزرگتر توسعه داد، اما در حال حاضر نیز ایران یکی از کشورهایی است که می توان در زمینه فراهم شدن شرایط مناسب صادرات  خشکبار در مورد آن صحبت کرد. خشکبار صادراتی نظر داشته باشید فراهم شدن شرایط مناسب کشت در ایران یکی از مهمترین دلایل امتیاز ایران در زمینه خشکبار صادراتی است. پسته مرغوب ایران در بین خشکبارهای صادراتی، بیشترین سهم صادرات سالانه و درآمد حاصل از صادرات را به خود اختصاص داده است. در واقع از نظر اعداد، درآمد ارزی صادرات پسته به عنوان یکی از خشکبارها حدود 1.2 میلیارد دلار است.

بازار خشکبار ایران

بازار تولید و خرید و فروش خشکبار ایران یکی از بزرگترین بازارهای خشکبار منطقه است که یکی از مهم ترین دلایل آن تولید فراوان محصولات کشاورزی در کشور است. به عنوان مثال در زمینه تولید پسته که یکی از محصولات مهم در بازار خشکبار ایران است، ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پسته در جهان است. کشور در زمینه تولید انجیر خشک و گردو و بادام وضعیت بسیار خوبی دارد و تولید خرما یکی از مهمترین مزیت های ایران در منطقه است. تولید فراوان خشکبار، بازار خشکبار ایران را به یکی از پررونق ترین بازارهای صادراتی ایران تبدیل کرده و سهم قابل توجهی از کل صادرات غیرنفتی و غذایی را به خود اختصاص داده است.

 

ایران با داشتن منابعی برای تولید محصولات باغی و صیفی یکی از قطب های تولید آجیل و خشکبار در منطقه محسوب می شود. پسته ایران یکی از مهم ترین میوه های خشک ایران است که شهرت جهانی دارد. پس از پسته، محصولاتی مانند بادام (انواع بادام و بادام هسته دار)، بادام زمینی، گردو، میوه های خشک و فرآوری شده، انجیر خشک، کشمش و خرما از بهترین خشکبارهای ایران هستند. بسیاری از خشکبار ایران به صورت فله ای به خارج از کشور صادر می شود. بسیاری از این خشکبارها پس از صادرات به کشورهای دیگر در بسته بندی های مختلف و با برند کشوری دیگر به بازار جهانی عرضه می شود که قیمتی چندین برابر فله ای دارد. با رشد صنعت بسته بندی و آگاهی بیشتر صادرکنندگان محترم در زمینه خشکبار ایرانی، امید است از میزان فروش عمده در زمینه صادرات خشکبار ایران کاسته شود تا با بسته بندی مناسب و استفاده از برندسازی، ارز بیشتری وارد کشور خواهد شد.

 

آجیل و خشکبار ایران در مقایسه با ارقام تولید شده در کشورهای دیگر از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است. از آنجایی که پسته ایرانی طعم و چربی بسیار بهتری نسبت به نوع آمریکایی یا ترکی دارد، یکی از دلایل شهرت و محبوبیت میوه خشک ایرانی در سطح جهانی است.

نحوه ثبت سفارش و مراحل صادرات خشکبار

در زیر به فرآیند اصلی ثبت سفارش و مراحل صادرات خشکبار در ایران می پردازیم:

عرضه خشکبار مناسب برای هر کشور:

باید به این نکته توجه کنید که هر کشوری بر اساس اصول بهداشتی خود اقدام به خرید پسته می کند، شما باید هر پسته را با توجه به سلامت آن کشور عرضه کنید، مثلا آلمان پسته با آفلاتوکسین پایین خریداری می کند.

بسته بندی و برچسب زدن بر روی محصولات خشکبار:

پس از اینکه پسته مورد نظر هر کشور را تهیه کردید، باید برچسبی با مشخصات شرکت صادرکننده، مشخصات محصول، شرکت واردکننده، زمان برداشت و… بر روی آن بچسبانید، در صورتی که این صادرات به صورت عمده باشد، می توانید از گذاشتن برچسب اجتناب کنید، اما اگر در بسته بندی های کوچک صادر می شود، تمام اطلاعات باید روی آن درج شود.

اخذ گواهی استاندارد محصولات بسته بندی شده خشکبار:

هر محصول خشکبار قبل از صادرات باید استانداردهای لازم را با توجه به کشوری که به آن صادر می کنید داشته باشد. این تاییدیه ها باید از وزارت دارو و غذا گرفته شود.

دادن محصول به گمرک:

می توانید محصول را به هر گمرکی که می خواهید بدهید.

بارنامه و تسویه مالی:

 معمولاً 20 درصد مبلغ اول از مشتری گرفته می شود و مابقی در زمان تحویل کالا به شرکت صادرکننده پرداخت می شود.

تحویل بار به شرکت های حمل و نقل:

صادرکننده موظف است از رعایت کلیه شرایط انبارداری توسط شرکت حمل و نقل اطمینان حاصل کند.

 

باقیمانده مدارک و گواهی صادرکننده باید به شرکت واردکننده ارسال شود تا بتوانند کالای خود را ترخیص کنند.

کشور ایران با دارا بودن میزان کاشت و برداشت بالا در زمینه انواع خشکبار توانسته است یکی از کشورهایی باشد که در تولید برخی محصولات از جمله پسته، گردو، بادام زمینی، انجیر رتبه اول را به خود اختصاص داده است. و  باعث شده حجم زیادی از این محصولات به برخی از کشورهای جهان صادر شده و ارز زیادی وارد اقتصاد کشور شده است.

قوانین صادرات خشکبار

صادرات خشکبار مانند سایر زمینه های صادراتی دارای یک سری قوانین است که اکثر این قوانین باید طبق الزامات و استانداردهای کشور مقصد رعایت شود اما باز هم یک سری عناصر و قوانین وجود دارد که در خشکبار ثابت می شود. قوانین صادرات میوه تمامی این قوانین ثابت مربوط به بسته بندی و اطلاعات در زمینه تولید و فرآوری میوه خشک صادراتی می باشد.

به عنوان مثال یکی از موارد مهم در بسته بندی و صادرات خشکبار این است که نام محصول باید به طور کامل روی بسته بندی محصول درج شود.

مورد بعدی این است که اگر از مواد افزودنی خاصی در تولید و فرآوری محصول استفاده می شود باید روی مشخصات آن قید شود و در صورتی که مراحل تولید و فرآوری به صورت طبیعی انجام شود باید تمامی مراحل ذکر شود.

اگر میوه خشک صادراتی شما آجیل است، حتماً درج کنید که آیا این آجیل بسته بندی شده با پوست است یا بدون پوست.

همچنین برای محصولی مثل خرما باید قید شود که آیا محصول با هسته بسته بندی شده است یا خیر!

مشخصات و تاریخ تولید یکی از مهم ترین اطلاعات در زمینه محصولات صادراتی است که باید هم روی بسته بندی و هم بر روی برچسب محصول درج شود.

لازم است بدانید که برای صادرات برخی میوه های خشک مانند کشمش و برگ زردآلو باید گواهی استاندارد دریافت کرد و برای صادرات این نوع خشکبار باید به این موارد نیز توجه کرد.

بادام زمینی یکی از حساس ترین آجیل های صادراتی است. زیرا احتمال وجود مایکوتوکسین در بادام زمینی نسبت به سایر مغزها بسیار بیشتر است. اما آفلاتوکسین مشکلی در تولید بادام زمینی ایجاد نمی کند و اکثر مردم از این موضوع آگاه هستند. اما قوانین سختگیرانه اروپا در مورد حداکثر مقدار مجاز آلاینده غیرقابل انکار است و باید رعایت شود.

میزان رطوبت، اندازه خشکبار و آجیل، مقدار و نوع مواد نگهدارنده و درجه کیفی استانداردهایی است که برای صادرات خشکبار باید رعایت شود.

اتحادیه اروپا بزرگ‌ترین بازار خشکبار دنیا است.

بیش از ۴۰ درصد کل واردات جهانی را تشکیل می‌دهد .

حجم واردات خشکبار به اروپا به طور پیوسته در حال افزایش است.

چشم اندازصادرات ميوه خشك دراروپا در مدت طولانی مثبت بوده است وانتظارمی رود که درسالهای آتی همچنان رشد داشته باشد.

با توجه به شرایط اقلیمی ایران و کیفیت مناسب محصولات کشاورزی، خرما و خشکبار، و زمینه های مستعد آن، می توان موقعیت بسیار خوبی در زمینه صادرات خشکبار به بازارهای اروپا فراهم کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

×

WhatsApp Chat

×