شرکت نوآوران ماشین
صنعت-بسته-بندی-مواد-غذایی-و-سازندگان-برتر-دستگاه-بسته-بندی

صنعت بسته بندی مواد غذایی و سازندگان برتر دستگاه بسته بندی در ایران؟

بسته بندی محصولات غذایی با استفاده از انواع دستگاه بسته بندی علاوه بر شرایط عمومی حاکم بر صنعت بسته بندی، شرایط خاص خود را دارد. صنعت بسته بندی مواد غذایی نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان رواج دارد و یکی از صنایعی است که سبک زندگی مدرن به آن نیاز زیادی دارد.

در بحث بسته بندی مواد غذایی علاوه بر اینکه محصول برای نگهداری، توزیع و بازاریابی آماده می شود، با مشکلی به نام بهداشت بسته بندی مواجه هستیم. شاید رعایت بهداشت در همه زمینه های بسته بندی، چه مواد غذایی و چه غیر مواد غذایی، عاملی باشد که باید مورد توجه قرار گیرد، اما در زمینه بسته بندی مواد غذایی اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

بنابراین کاملاً منطقی است که بسته بندی حبوبات و مواد غذایی خشک و گرانولی پروتکل و فرآیند بهداشتی سخت تری نسبت به بسته بندی محصولات الکترونیکی یا کاغذی داشته باشد.

بسته بندی در هر شکل، اندازه، جنس و هر رنگی وجود دارد. این اولین برداشتی است که ما از یک محصول می کنیم و در عین حال نمایانگر کل برند است. از آنجایی که بسته بندی یک محصول می تواند قائل برند شما باشد، می تواند به راحتی با ظاهری جذاب، شیک و خلاقانه خود را به مصرف کننده نهایی معرفی کنید. به عبارت دیگر هنگام خرید حضوری چیزی که بیش از همه روی مخاطب تاثیر می گذارد لمس مستقیم محصول است.

بسته بندی علم، هنر و فناوری محصور کردن یا محافظت از محصولات برای توزیع، ذخیره سازی، فروش و استفاده است. بسته بندی همچنین به فرآیند طراحی، ارزیابی و تولید بسته ها اشاره دارد. بسته بندی را می توان به عنوان یک سیستم هماهنگ آماده سازی کالا برای حمل و نقل، ذخیره سازی، تهیه، فروش و استفاده نهایی توصیف کرد.

بسته بندی مواد غذایی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

قبل از اینکه در مورد ویژگی های بسته بندی مواد غذایی صحبت کنیم، ابتدا باید بررسی کنیم که بسته بندی به طور کلی باید چه ویژگی هایی داشته باشد. یک بسته استاندارد باید این شرایط را داشته باشد:

 • امکان پذیرش چاپ روی بسته بندی
 • قابل استفاده در دستگاه های بسته بندی
 • قابلیت دوخت در حرارت روی بسته
 • شکل پذیری با کمک فن آوری های باد یا خلاء یا حرارتی

 

 بسته بندی مواد غذایی علاوه بر این موارد باید دارای الزامات و شرایط ویژه دیگری به شرح زیر باشد:

 

 • شفافیت و درخشندگی سطح بسته برای رضایت و توجه مشتری
 • کنترل در انتقال رطوبت و بخار آب
 • کنترل در انتقال گازهای دیگر مانند دی اکسید کربن، اکسیژن و نیتروژن
 • تحمل تغییرات دما در حین نگهداری، جابجایی و فروش
 • عدم وجود مواد سمی در بسته بندی
 • بسته بندی ارزان و مقرون به صرفه
 • مقاومت در برابر ضربه و فشارهای خارجی

 

اگر کل بسته بندی شفاف  نباشد، معمولا حداقل بخشی از بسته بندی مواد غذایی شفاف است و از طلق یا پلاستیک استفاده می کند. زیرا مشتریان خریدار محصولات غذایی دوست دارند داخل محصول و خود محصول را بررسی کنند و از کیفیت آن مطمئن باشند.

در برخی از محصولات غذایی مانند گوشت، اگر قسمت کوچکی از محصول شفاف باشد، ممکن است نارضایتی مشتری را به دنبال داشته باشد، اما در برخی دیگر از محصولات مانند شیر، آرد، برنج یا حتی خشکبار، تنها قسمت کوچکی از محصول داخل بسته کافی است. این موضوع در مورد بسته بندی هایی مانند چیپس، بیسکویت و غذاهای خشک چندان ضروری نیست، اگرچه طرح های بسته بندی زیادی وجود دارد که شفافیت را در قطعات حفظ می کند. در بسته بندی این غذاهای خشک بیشتر مشکل جلوگیری از ورود رطوبت و بخار آب به داخل بسته بندی است.

فناوری های بکار رفته در بسته بندی مواد غذایی

برای هر یک از نیازهایی که صنعت بسته بندی مواد غذایی نیاز دارد، یک دستگاه و ماشین آلات یا یک فناوری در نظر گرفته می شود. هر نوع غذا ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که در نتیجه بسته بندی خاصی را می طلبد که بتواند تمام ویژگی های یک بسته بندی استاندارد را داشته باشد. این فناوری ها در زیر معرفی می شوند:

 • ورقه های جاذب اکسیژن برای کند کردن فرآیند اکسیداسیون چربی ها در محصولات چرب.
 • ورقه های غذایی عایق شده بین محصولات داخل بسته بندی برای کند کردن فرآیند انتقال رطوبت بین اجزای یک ماده غذایی در داخل بسته بندی که هر کدام فعالیت شیمیایی متفاوتی دارند.
 • ورق های جاذب دی اکسید کربن.
 • ورقه هایی که بوی نامطبوع را جذب می کنند، چه از بیرون به داخل بسته شوند و چه برعکس.
 • ورقه های حساس به مایکروویو که با افزایش دما و گرم شدن محیط باد می کنند و باعث گرم شدن مواد غذایی داخل بسته می شوند. از این ورق ها در مواد بسته بندی مانند سیب زمینی نیمه آماده، نان های صنعتی و نیمه صنعتی و یا ذرت نیمه آماده استفاده می شود. نشانگر فرآیند مایکروویو روی این بسته ها چاپ شده است.
 • ورق هایی که بخار آب را از داخل به بیرون پخش می کنند

 

جدای از موارد ذکر شده، معمولاً اطلاعات مهم و ضروری در مورد نحوه نگهداری محصول بر روی بسته بندی مواد غذایی چاپ می شود که شامل دمای مورد نیاز برای نگهداری محصول (مانند جای خشک و خنک یا در یخچال و یا دور از نور خورشید است). ). . گاهی اوقات هشدارهایی در مورد نگهداری نامناسب محصول روی بسته بندی چاپ می شود که نشان می دهد در صورت فشار دادن، ضربه یا سوراخ شدن بسته بندی، دیگر نمی توان محصول داخل آن را استفاده کرد یا مثلاً باید آن را خارج از بسته نگه داشت و دور از دسترسی کودکان.

 

کارخانه های بسته بندی محصولات غذایی در ایران

صنعت بسته بندی در ایران بسیار پراکنده است و این مشکل ضمن ایجاد چالش برای مدیران و مسئولان این بخش، مزایایی نیز به همراه داشته است. کارخانه های بسته بندی زیادی در ایران فعالیت می کنند که می توان آنها را به بخش های زیر تقسیم کرد:

 • کارخانه بسته بندی کارتن یا واحد تولید
 • کارگاه ها یا کارخانه های چاپ بسته بندی
 • فروشندگان یا سازندگان ماشین آلات و دستگاه های بسته بندی
 • کارگاه ها و واحدهای تولیدی جعبه سازی برای بسته بندی
 • تولید کنندگان ظروف پلاستیکی
 • تولید کنندگان ظروف فلزی
 • تولید کنندگان ظروف شیشه ای
 • کارخانه های بسته بندی پلاستیک

 

با توجه به تمرکز بیشتر سرمایه داران و تولیدکنندگان ایرانی در پایتخت، حضور حداکثری آنها در این حوزه از کشور قابل پیش بینی و طبیعی به نظر می رسد.کارخانه های بسیاری از صنایع بسته بندی در استان تهران راه اندازی شده و در تمامی بخش ها در حال فعالیت هستند. همچنین تعداد زیادی از این واحدهای تولیدی بسته بندی بین تهران و قزوین و سپس رشت و در نهایت تبریز قرار دارند.

پس از تهران و منطقه جغرافیایی پایتخت، کارخانه ها و واحدهای تولیدی صنعت بسته بندی بیش از پیش در مناطق جنوبی کشور مورد نیاز هستند. تولیدات کشاورزی در این منطقه بسیار زیاد است و در نتیجه بسته بندی محصولات غذایی یک نیاز اساسی محسوب می شود. اما جنوب کشور مانند تهران یا سایر مناطق کشور سهم زیادی از حضور این صنعتگران ندارد. در همان فعالیت تولید محدودی که وجود دارد، برخی از ملزومات بسته بندی مواد غذایی مانند فیلم پرکاربرد BOPP تولید نمی شوند. این در حالی است که مواد اولیه تولید این فیلم از جنوب کشور به شمال منتقل می شود. به طور کلی سرمایه گذاری در جنوب کشور در این حوزه مدیریت نشده است و باید توسط متولیان این صنعت بررسی شود.

 

پررونق ترین منطقه از نظر تولید بسته بندی (نه فقط بسته بندی مواد غذایی) را می توان شمال کشور دانست. از استان های خراسان شمالی گرفته تا استان های حاشیه دریای خزر و آذربایجان شمالی همگی در زمینه بسته بندی فعالیت خوبی دارند. اگرچه استان های شمالی کشور که به دلیل مجاورت با دریا از رطوبت بالایی برخوردار هستند، رشد بسیار کندی را در بسته بندی تجربه کرده اند. با وجود اینکه استان خراسان شمالی در زمینه بسته بندی فعال است و محصولات غذایی مانند زعفران و سایر محصولات کشاورزی همواره خواهان صنعت بسته بندی در این بخش بوده است، اما از فرصت موجود برای پیشرفت و خلاقیت استفاده نکرده و روند رشد آهسته ای دارد. فعالیت برخی از کارخانه های بسته بندی دولتی یا غیرخصوصی نیز در این محدوده جغرافیایی بی تاثیر نبوده است.

 

شمال غرب کشور به دلیل همجواری با کشور ترکیه و رونق مسیر صادرات از این مرز، در زمینه بسته بندی محصولات پیشرفت خوبی داشته و آینده روشنی دارد. از سوی دیگر، جنوب شرق کشور عملاً در حوزه بسته بندی فعالیتی ندارد و برنامه و استراتژی سرمایه گذاری در این بخش انجام نمی شود.

با توجه به همه موارد گفته شده در مورد اصول بسته بندی مواد غذایی، فرآیندی که نقش بسته بندی محصول را متمایز میکند خرید دستگاه بسته بندی و توجه به اصول بسته بندی بهداشتی در خط تولید و بسته بندی محصول می باشد.در ادامه با هم به بررسی چند سازنده برتر دستگاه بسته بندی  می پردازیم:

چگونه می توانم شرکت های برتر سازنده دستگاه های بسته بندی را بشناسم؟

خوشبختانه در کارخانه جات ایران تنوع زیادی برای تولید ماشین آلات بسته بندی وجود دارد. ماشین آلات برخی از این شرکت ها از نظر کیفیت تولید در سطح استانداردهای جهانی بوده و چیزی از نمونه های خارجی کم ندارند.

 

از نظر قیمت دستگاه های بسته بندی ساخت داخل فاصله زیادی با نمونه های وارداتی دارند و مقرون به صرفه تر هستند. اما کدام یک از شرکت های سازنده ماشین آلات بسته بندی عملکرد بهتری داشته اند؟ کدام یک خدمات پس از فروش بهتری دارد؟ از نظر قیمت کدام یک به صرفه تر است؟

 

وعده های مدیران فروش این شرکت های سازنده ماشین های بسته بندی تا چه اندازه به واقعیت نزدیک است؟ در این مقاله به معرفی 8 تولید کننده ماشین آلات بسته بندی با توضیحات کامل می پردازیم. این نتایج کاملا تجربی بوده و بر اساس تحقیقات تکنسین های هر مجموعه و نظرات خریداران نوشته شده است…

 

استان البرز نقطه ظهور شرکت های سازنده ماشین آلات بسته بندی است

بیشترین شرکت های سازنده ماشین آلات بسته بندی در استان البرز تشکیل شده اند و بیشترین تراکم این کارخانه ها در شهرستان کمالشهر کرج است. می توان نتیجه گرفت که تولیدکنندگان این استان تجربه بیشتری در این زمینه دارند.

در نتیجه استان البرز و شهر کرج می توانند اولین گزینه تحقیقاتی برای خرید دستگاه بسته بندی باشند. تا اینجا متوجه شدیم که در خرید دستگاه بسته بندی از کارخانه جات کدام شهر اولویت دارد.

 

7 تا از بهترین شرکت های سازنده ماشین آلات بسته بندی

1- ماشین سازی مسائلی:

این شرکت در بین تولید کنندگان ماشین آلات بسته بندی بهترین است. زمانی که از سایت این مجموعه بازدید می کنیم، مجموعه ای کاملا حرفه ای با کادری مجرب قرار می گیرد.

این شرکت دارای انواع استانداردهای بین المللی در زمینه ساخت ماشین آلات بسته بندی بوده و بهترین سازنده دستگاه های بسته بندی چند سر (دوار) در ایران می باشد. البته ماشین آلات این شرکت بالاترین قیمت را در بین تولید کنندگان ماشین آلات بسته بندی دارد که با توجه به کیفیت بالای محصولات کاملا موجه است.

 

۲- شرکت نوآوران ماشین:

این شرکت با قدمت 15 سال سابقه فعالیت در زمینه تولید انواع دستگاه های بسته بندی، خشک کن، توزین، دستگاه ساشه و … بهفر ماشین البرز اخیراً فعالیت خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. این شرکت تا حد زیادی از رقبای سنتی خود فاصله گرفته و در مدت زمان کوتاهی توانسته خود را در بین بهترین تولیدکنندگان ماشین آلات بسته بندی قرار دهد.

   این شرکت با مدیریت آقای فهیم توانسته با  افزایش حداکثر کیفیت و حداقل کاهش قیمت محصولات خود راهی برای رقابت با رقبای قدرتمند خود بیابد.

اگر به دنبال قیمت مناسب و کیفیت خوب هستید، شرکت نووران ماشین در بین رقبای خود رتبه اول را دارد. این شرکت با ورود به بازار بین المللی و بخش صادرات یکی از شرکت های پیشرو در زمینه راه اندازی خطوط تولید و ساخت دستگاه ها و ماشین آلات مورد نیاز بسته بندی در کلیه صنایع غذایی و صنایع مادر می باشد.

 

3-آراکس تبریز:

شرکت ماشین سازی آراکس تبریز اولین تولید کننده ماشین آلات بسته بندی و خشک کن در آذربایجان شرقی محسوب می شود. این مجموعه در سال ۱۳۷۴ شروع به کار کرد و مدیریت آن بر عهده شخصی به نام محمد مقدم است. آراکس تبریز محصولات متنوعی دارد و دستگاه های بسته بندی را در دو نوع بسته بندی افقی و عمودی تولید می کند.

این شرکت به راحتی می تواند در همین زمینه با شرکت های خارجی رقابت کند. . گروه آراکس تبریز دومین تولید کننده دستگاه های بسته بندی چند سر در ایران محسوب می شود. البته محصولات آراکس نیز مانند ماشین سازی شادمهر بسیار گران هستند.

 

4- کاووش صنعت:

این شرکت از سال 1382 فعالیت خود را آغاز کرده و در زمینه تولید انواع ماشین آلات صنایع غذایی فعالیت دارد. این شرکت در زمینه صادرات عملکرد نسبتا خوبی داشته است. ماشین سازی کاوش صنعت در شهریار واقع شده است و با 36 ماه خدمات پس از فروش و 10 سال گارانتی جزء 5 شرکت برتر در لیست مقایسه ما قرار دارد.

وجود سایت چند زبانه نشان از حساسیت مدیران این شرکت برای حضور در بازارهای بین المللی دارد.

 

5- ماشین سازی شادمهر:

این شرکت در بین تولید کنندگان ماشین آلات بسته بندی بهترین است. وقتی از سایت این مجموعه بازدید می کنیم از سادگی این سایت متعجب می شویم و در نگاه اول آن را با کارگاه اشتباه می گیریم. اما پشت این سایت کوچک یک تیم بسیار حرفه ای با کادری مجرب وجود دارد.

این شرکت دارای انواع استانداردهای بین المللی در زمینه ساخت ماشین آلات بسته بندی بوده و بهترین سازنده دستگاه های بسته بندی چند سر (دوار) در ایران می باشد. البته ماشین آلات این شرکت بالاترین قیمت را در بین شرکت های سازنده ماشین آلات بسته بندی دارد که با توجه به کیفیت بالای محصولات کاملا موجه است. شرکت شادمهر قوی ترین صادرات را در بین رقبای خود دارد.

6- صنعتگران متحد:

شرکت صنعتکاران ثمیده از سال 1385 به طور رسمی شروع به کار کرده و در زمینه تولید انواع دستگاه های بسته بندی مواد غذایی، دارویی و آشامیدنی فعالیت می کند. این شرکت با مدیریت جناب آقای داوود اسفندیاری توانسته است چندین استاندارد بین المللی را دریافت کند و تاکید زیادی بر افزایش صادرات دارد.

 

8- ماشین البرز در کرج:

این شرکت یکی دیگر از تولیدکنندگان ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی و شیمیایی می باشد. (آقای شهبازی) مدیر عامل این مجموعه یکی از مهندسین شرکت معتبر صنعت سازان است که تجربیات این شرکت را به مجموعه خود تزریق کرده است. البرز ماشین اولین تولید کننده ماشین آلات بسته بندی پنوماتیک محسوب می شود. کارگردان این مجموعه بر خلاقیت و ایده های نو تاکید دارد.

با یک جستجوی ساده در وب، ممکن است با سایت های زیادی روبرو شوید که ادعا می کنند سازنده دستگاه بسته بندی  هستند. اما واقعیت این است که هیچ شرکت سازنده ای  پشت این سایت ها وجود ندارد. صاحبان این گونه سایت ها نقش واسطه را بازی می کنند و اصلا خدمات خوبی ارائه نمی دهند.

توصیه می شود از برخورد با سایت ها و مجموعه های غیر قابل اعتماد خودداری شود.

 

انواع بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی های مورد استفاده برای مواد غذایی که شرکت سانی پلاست قادر به تولید آنها می باشد عبارتند از:

 • بسته بندی پلاستیکی (انواع نایلون، متالایز، سلفون و …)
 • بسته بندی پاکت نامه (ایستاده، زیپ دار، کرافت، کاست، فلزی و غیره)
 • بسته بندی فلزی، تاشو یا شفاف

 

به طور کلی بسته های غذایی قابل تحویل به صورت رول یا دوخت عبارتند از:

 • متالیزاسیون: مشابه بسته بندی چیپس که دارای رنگ آلومینیومی در داخل و چاپ بیرونی می باشد.
 • صدف: برای مثال صدف می توان به بسته بندی های نمکی یا بستنی اشاره کرد که داخل آن رنگ شیری دارد و روی آن چاپ می شود.
 • شفاف: بسته های کاملا شفاف که اصلا بدون چاپ سفارش داده می شوند.
 • سلفون شفاف: حتما بسته بندی حبوبات، پاستیل و این دسته از اقلام را دیده اید که از پنجره شفاف برای شناسایی محصول داخل بسته بندی استفاده می شود.

 

پکیج های ذکر شده در بالا از مواد bopp (متالیزه)، opp، cpp یا مواد لمینت شده روی هم تولید می شوند تا مقاومت و استحکام را افزایش دهند.

انواع پاکت بسته بندی مواد غذایی

یکی از بهترین و آسان ترین انواع بسته بندی مواد غذایی، کیسه های خیاطی یا پاکت بسته بندی سه طرفه می باشد که در کنار مقاومت و استحکام بسیار بالایی از جذابیت ظاهری بسیار بالایی برخوردار است. همچنین به دلیل طراحی خاص این بسته بندی باعث افزایش میزان فروش شما در پشت غرفه های مواد غذایی می شود.

پاکت بسته بندی انواع زیادی دارد که نمی توان همه آنها را نام برد، اما انواع سفارشی اصلی عبارتند از:

 

 • پاکت کنار نوار کاست، پایین کاست یا سه طرف کاست (پاکت ایستاده)
 • پاکت های زیپ دار
 • کیسه با سوپاپ (محصولاتی مانند قهوه به دلیل تولید گاز به دریچه نیاز دارند)
 • پاکت کرافت
 • پاکت‌های شفاف و پنجره‌دار (نمونه‌های پنجره‌دار اجازه می‌دهند که داخل بسته قابل مشاهده باشد)

 

بهترین بسته بندی مواد غذایی صادراتی

پاکت بسته بندی یکی از بهترین انتخاب ها برای صادرات به خصوص به کشورهای اروپایی و جهان اول است. این نوع به دلیل سهولت استفاده، استحکام و مقاومت بالا، ظاهر جذاب، تنوع زیاد و … بسیار معروف شده است.

بهترین انتخاب برای بسته بندی مواد غذایی خشک

پاکت بسته بندی یکی از بهترین انتخاب ها برای بسته بندی مواد غذایی خشک می باشد که شاهدیم با توجه به قیمت بالای مواد غذایی خشک و رقابت شدید در این صنعت، اکثر مواد غذایی خشک با این روش بسته بندی می شوند.

 

در کل می توان به آینده صنعت بسته بندی در ایران امیدوار بود. با افزایش تولید مواد غذایی و سایر محصولات در کشور، تقاضا برای بسته بندی کالا در کشور افزایش می یابد و بهتر است نظارت و مدیریت در این صنعت افزایش یابد تا روند رشد در مسیر درستی پیش رود. . پیشرفت باید با نگاه کارشناسی انجام شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

×

WhatsApp Chat

×