شرکت نوآوران ماشین
نقش-بسته-بندی-در-توسعه-صادرات

نقش بسته بندی در توسعه صادرات

با استفاده از ابزارهای موجود در صنعت بسته بندی، مواد اولیه، ابزار و دستگاه های بسته بندی، ایده ها و الگوها، به کارگیری مطالعات مدیریت فرآیند و بازاریابی و کارکردها و قابلیت های یک بسته بندی استاندارد، امروزه می توان شاهد پیشرفت در  صنعت بسته بندی باشیم، محصولات بومی یک کشور را از قاره ای به قاره دیگر معرفی کرد و نتایج این معرفی علاوه بر کسب درآمد مادی، سنت، فرهنگ، قابلیت های نهفته و تبلیغات کشور صادرکننده را معرفی کرد.

بنابراین می توان در شرایط کنونی کشورمان با استفاده از ساختاری از پیش تعریف شده با این ابزار به این هدف دست یافت. به ویژه کشور ما دارای محصولات خاص و منحصر به فردی است که امروزه شاهد آن هستیم. متاسفانه این محصولات بدون بسته بندی و به صورت عمده اجازه خروج از کشور را دارند. اما زمانی که همین محصولات به کشور مقصد می رسند، کشور مقصد به دلیل استانداردهای موجود عدم پذیرش خود را اعلام می کند و عملا ما از چرخه  رقابت با محصولات کشورهای رقیب خارج می شویم  و میدان رقابت به دست کشورهای دیگر می افتد. با شناخت رقبا و مشخص کردن کشورهای هدف  و با برنامه ریزی و مدیریت صحیح میتوان به ارز آوری این صنعت اعتماد کرد و به رشد و شکوفایی آن کمک کرد

اهمیت بسته بندی از دیدگاه های مختلف بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی

مرکز تجارت بین المللی سازمان ملل (ITC) اهمیت بسته بندی را از دیدگاه های مختلف بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی بررسی می کند. بیان می کند که چند مورد از آن در زیر ذکر شده است:

1) بسته بندی مناسب و استاندارد که با استفاده از دستگاه های بسته بندی با کیفیت و در خطوط تولید  کاملا بهداشتی  تولید و بسته بندی شوند می تواند ضایعات مواد غذایی را در حد قابل چشمگیری  در کاهش دهند.

2) صنعت بسته بندی از نظر اقتصادی برای تغییر و تحول به منظور کاهش مصرف مواد در ساخت، بدون تغییر ظرفیت و کیفیت آماده است.

3) کاهش قیمت محصول از طریق کاهش آسیب های ناشی از عوامل مکانیکی، شیمیایی و میکروبیولوژیکی (کارشناسان بسته بندی قیمت تمام شده محصولاتی که بدون بسته بندی مناسب توزیع و تحویل می شوند دو برابر محصولاتی است که در شرایط صحیح بسته بندی و به بازار مصرف عرضه می شود، می دانند.)

4) برانگیختن یا تشویق مصرف کننده به خرید محصول.

 5) القای ویژگی های خوب محصول در ذهن مصرف کننده.

6) بسته بندی مناسب با جلوگیری از فساد سریع و نگهداری کالا منجر به کاهش هزینه می شود.

7) بسته بندی علاوه بر مزیت های ذکر شده دارای ویژگی های دیگری نیز می باشد که امروزه در کشور ما بیشتر مورد توجه قرار گرفته است به عنوان مثال استفاده از مواد به جا مانده از خود بسته بندی.

در حال حاضر کشور ما نیز به آن توجه کرده و با طرح تفکیک زباله به فکر استفاده مجدد از آنها است. در کشورهای پیشرفته، حتی از تبدیل این ضایعات به سایر محصولات مصرفی از طریق صادرات، درآمد ارزی قابل توجهی به دست می آورند.

8) بسته بندی مناسب در منظر بالاتر و در سطح بین المللی، علاوه بر معرفی بهتر کالاهای هر کشور، منجر به افزایش تقاضا برای آنها در بازارهای فرامنطقه ای و افزایش ارزش افزوده می شود. از کالاها و درآمد ارزی آن کشور. ;

9) برای حضور در بازارهای بین المللی می توان از بسته بندی استاندارد و مطلوب برای کالاهای صادراتی استفاده کرد تا از کالاهای مشابه رقبا پیشی گرفت. البته یکی از اصول اساسی موفقیت در بخش صادرات، پرداختن به بسته بندی است، بنابراین نباید در نقش بسته بندی در افزایش صادرات تردید داشت و عدم توجه به این مهم باعث از دست رفتن بازارهای جهانی می شود. و مهمتر از همه، بازارهای موجود. در دنیا تبدیل به یک سنت می شود.

سرمایه گذاری در صنعت بسته بندی برای توسعه صادرات

با استفاده از ابزارهای موجود در صنعت بسته بندی، مواد اولیه، ابزار و تجهیزات، ایده ها و الگوها، به کارگیری مطالعات مدیریت فرآیند و بازاریابی و کارکردها و قابلیت های یک بسته بندی استاندارد، امروزه می توان شاهد پیشرفت در  صنعت بسته بندی باشیم، محصولات بومی یک کشور را از قاره ای به قاره دیگر معرفی کرد و نتایج این معرفی علاوه بر کسب درآمد مادی، سنت، فرهنگ، قابلیت های نهفته و تبلیغات کشور صادرکننده را معرفی کرد.

بنابراین می توان در شرایط کنونی کشورمان با استفاده از ساختاری از پیش تعریف شده با این ابزار به این هدف دست یافت. به ویژه کشور ما دارای محصولات خاص و منحصر به فردی است که امروزه شاهد آن هستیم. متاسفانه این محصولات بدون بسته بندی و به صورت عمده اجازه خروج از کشور را دارند. اما زمانی که همین محصولات به کشور مقصد می رسند، کشور مقصد به دلیل استانداردهای موجود عدم پذیرش خود را اعلام می کند و عملا ما از چرخه  رقابت با محصولات کشورهای رقیب خارج می شویم  و میدان رقابت به دست کشورهای دیگر می افتد. با شناخت رقبا و مشخص کردن کشورهای هدف  و با برنامه ریزی و مدیریت صحیح میتوان به ارز آوری این صنعت اعتماد کرد و به رشد و شکوفایی آن کمک کرد. 

بدین منظور به عنوان نمونه در زیر دستاوردها و نتایجی که با استفاده از بسته بندی مناسب برای کسب ارز حاصل می شود آورده شده است:

کاهش هزینه های حمل و نقل

از طریق بسته بندی مناسب می توانید از فضاهای خالی بهتر استفاده کنید و در یک مرحله حمل و نقل، کالاهای بیشتری را حمل کنید.

افزایش درآمدهای ارزی کشور

بسته بندی مناسب برای صادرات می تواند تقاضا برای آن محصول را افزایش دهد که نه تنها درآمد ارزی ایجاد می کند، بلکه از خروج ارز از کشور نیز جلوگیری می کند.

جلوگیری از وابستگی کشور به صادرات تک محصولی

با استفاده از فناوری بسته بندی می توان محصولات صنایع دستی، ذخایر خدادادی، محصولات کشاورزی داخلی، فرآورده های نفتی و سایر اقلام را در خارج از کشور عرضه کرد و مانع فروش یک محصول و وابستگی داخلی به آن را برطرف کرد.

ایجاد اشتغال

یکی از مهمترین دستاوردهای صنعت بسته بندی ایجاد اشتغال است. با توجه به رشدی که صادرات غیرنفتی به ویژه در زمینه بسته بندی کالا به همراه دارد، موجب رونق شرکت های صادرکننده می شود. البته سرمایه گذاران به دلیل سودآوری به سمت ایجاد کارخانه ها و شرکت های مرتبط با صنایع بسته بندی کشانده می شوند.

بسته بندی مناسب با جلوگیری از فساد سریع و نگهداری کالا منجر به کاهش هزینه می شود.

بسته بندی علاوه بر مزیت های ذکر شده ویژگی های دیگری نیز دارد که امروزه در کشور ما بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، به عنوان مثال استفاده از مواد به جا مانده از خود بسته بندی می باشد.

 

ضعف بسته بندی باعث کاهش صادرات غیرنفتی ایران می شود

آنچه اکنون در رابطه با تحریم ها دیده می شود، برای استقلال کشور و دوری از تحریم های موجود، خروج ارز تک محصولی به کشور ضروری است، بنابراین باید به ظرفیت های داخلی ایران توجه کرد. و ذخایر صادراتی و برای اینکه بتوانیم محصول دانش و توانمندی خود را در بازار عرضه کنیم، ناگزیر باید از آن با پوششی به نام بسته بندی استاندارد که دارای حداقل مشخصات باشد استفاده کنیم، زیرا رقبای ما از ویژگی های بسته بندی استفاده می کنند تا کسب رضایت مصرف کنندگان و مخاطبین آنها نسبت به ما تلاش و سرعت رو به رشد بیشتری دارند. بنابراین برای صادرات محصولات ایرانی باید توجه بیشتری به بسته بندی استاندارد داشته باشیم.

بسته بندی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا بتواند رقابتی موفق را ارائه دهد؟

لازم به ذکر است که امروزه بسته بندی نه تنها برای حفاظت از کالاها مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه دارای نقش ها و مسئولیت های مختلفی است که می تواند شامل مواردی مانند ایجاد ارزش افزوده، ارائه اطلاعات به مشتریان و جذب مشتری با جذابیت های لازم باشد. حفظ شخصیت و کرامت مشتری، احترام به فرهنگ ها و ارزش های جوامع مختلف و استفاده از فرهنگ لذت بخش برای مشتری، تضمین سلامت و سلامت برای نوع مواد بسته بندی و…

 

برای این منظور تولیدکنندگان کشور باید به این موارد توجه کافی داشته باشند تا بتوانند محصول مورد قبول مشتریان را تولید و عرضه کنند. البته هزینه بسته بندی نباید آنقدر افزایش یابد که قیمت فروش محصول را نسبت به محصولات مشابه افزایش دهد و در نتیجه محصول ارائه شده را غیر قابل رقابت کند.

 

بسته بندی و مصرف کنندگان

نکته مهم این است که کالای تولیدی باید مطابق با الزامات استانداردهای خاص برای رضایت مصرف کننده حرکت کند و تابع سلیقه فردی و استانداردهای رایج نباشد. در جایی که حجم کالاهای مصرفی زیاد باشد رقابت بین محصولات بسیار زیاد است و در چنین بازاری کالایی با کیفیت خوب و بسته بندی زیبا و مطابق با نظر خریداران مورد توجه قرار می گیرد و اینجاست که بسته بندی مورد توجه قرار می گیرد. صنعت، تأثیر خود را نشان می دهد و به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار و تجارت جهانی، این صنعت را می توان نتیجه موفقیت واحدهای تولیدی دانست.

 

در این بخش از صنعت بسته بندی، علاوه بر فیزیک زیبای محصول، به مواردی مانند: استحکام بسته بندی، شکل و هندسه بسته بندی، مشخصات مواد داخل بسته بندی، مشخصات مواد داخل بسته بندی، توجه ویژه ای می شود. بنابراین باید پذیرفت که بسته بندی محصول و رضایت مصرف کننده به عنوان دو قاعده اساسی تفکیک ناپذیر، موجب رونق و افزایش فروش کالاهای تولیدی می شود.

 

بسته بندی و تولید کنندگان

در اکثر کشورهای پیشرفته محصولات کارخانه ها و واحدهای تولیدی با مشخصات خاصی ارائه می شود که ضمن رعایت صداقت کار، درخواست خریدار را نیز به همراه دارد. در کشورهای پیشرفته دنیا مشاهده می شود که در بسته بندی محصولی مانند خمیردندان، علاوه بر زیبایی پوشش خمیردندان، گاهی خمیر دندان کوچکتر یا نخ دندان در کنار محصول اصلی قرار می گیرد. هدیه از طرف فروشنده به خریدار آنها نه تنها کیفیت و کمیت مواد اصلی را کاهش می دهند. بلکه به دنبال یافتن راهی برای جذب مشتریان بیشتر هستند.

آنچه مسلم است این است که صنعت بسته بندی ما با تلاش بخش خصوصی در حال رشد و گذر از مراحل سنتی است. این روند به ما کمک می کند تا کالاهای ایرانی را بیشتر و زودتر به بازارهای جهانی معرفی کنیم. طی دو دهه گذشته و مقایسه توانمندی های بخش خصوصی در سیر تحول و حرکت رو به رشد صنعت بسته بندی کشور، قابل لمس است. اما آنچه اکنون در رابطه با تحریم ها می بینیم، برای استقلال کشور و دوری از تحریم های موجود، باید ارز تک محصولی را در داخل کشور رها کنیم، بنابراین باید به داخلی ایران توجه کنیم. قابلیت ها و ذخایر صادراتی و برای اینکه بتوانیم محصول حاصل از دانش و توانایی خود را در بازار عرضه کنیم، ناگزیر باید آن را با پوششی به نام بسته بندی استاندارد که دارای حداقل مشخصات باشد، استفاده کنیم، زیرا رقبای ما از ویژگی های بسته بندی برای جلب رضایت مصرف کنندگان و مخاطبین آنها نسبت به ما تلاش و سرعت رو به رشد بیشتری دارند. بنابراین برای صادرات محصولات ایرانی باید توجه بیشتری به بسته بندی استاندارد داشته باشیم.

 

از آنجایی که در کشور ما این جنبش ها بر اساس سلیقه و مناطق در حال شکل گیری است، زیرساخت های مطالعه ای ندارند. حرفه بسته بندی در دنیا ساختاری دارد که اجزای آن به یکدیگر متصل هستند.

 

   این سازه از بخش هایی مانند: مواد اولیه، دستگاه ها و تجهیزات، نیاز مخاطب، مسائل اقتصادی و ظاهر بسته بندی و کارکردهایی مانند: حمل و نقل، جابجایی، ذخیره سازی، توزیع، فروش، بازیافت، حفاظت از محیط زیست تشکیل شده است. زیست شناسی، توابع طراحی و غیره

 

بنابراین هر یک از قطعات ذکر شده در بسته بندی هر محصول نقش بسزایی در توسعه، رشد و ارتباط با رقبای خود ایجاد خواهد کرد و برای تسلط بر این ساختار و مدیریت آن چاره ای جز مطالعه، آموزش، تحقیق و پژوهش نداریم. پژوهش. این نشان دهنده یکی از ضعف های بزرگ کشور است که در برخورد با این موضوع فاقد رشته ای به نام صنعت بسته بندی و زیر مجموعه های آن هستیم و این خود نشان دهنده این است که تلاش هایی که انجام می شود مدیریت واحدی دارد. . و پیوسته نیست و نمی توان برای آن راهبردی در نظر گرفت و به این ترتیب این وضعیت موجود همواره تحت تنش و تغییر است و اگر نتوانیم این ساختار را که دارای اجزای به هم پیوسته است تعریف کنیم خوب در مقایسه با کشورهای دیگر ما پیشرفت خواهیم کرد.

 

آنچه اکنون در دنیا به این موضوع توجه شده، نگاه تربیت محور است. بسته بندی یک حرفه یا رشته بین رشته ای است، بنابراین نه تنها نباید آن را صنعت تلقی کرد، بلکه باید آن را به عنوان یک ابر صنعت معرفی کرد که با اعمال چندین صنعت از رشته های مختلف می تواند به صنعت جدیدی دست پیدا کند. که امروزه در دنیا آن را به عنوان صنعت بسته بندی می شناسیم و این صنعت از ابتدای فرآیند تولید محصول تا انتها که به دست مصرف کننده می رسد تاثیرگذار بوده است و طراحان چه بخواهند و چه بخواهند باید نقش آن را در فرآیند تولید بپذیرند. نه و به نوعی می توان گفت که این صنعت به عنوان حلقه مفقوده تولید کالا محسوب می شود و یکی از دلایل اصلی عدم توجه به این صنعت بزرگ، گران بودن آن است. در صورتیکه باید به بازگشت سرمایه و سرمایه گذاری بلند مدت  به این موضوع توجه کرد.

مقایسه بسته بندی ایران و کشورهای منطقه

آنچه از شرایط کنونی کشورمان می بینیم، برای خروج از صادرات یک فرآورده نفتی باید به محصولات دیگر کشورمان نگاه کنیم تا بتوانیم جایگزین نفت کنیم. بنابراین برای جایگزینی اقلام غیرنفتی در نگاه اول باید به پوشش آن اقلام توجه کرد و آنچه که آمار به ما نشان می دهد شرایط خوبی برای صادرات نداریم هرچند تلاش های زیادی انجام شده است یا در حال انجام است.

 

بنابراین این شاخص نشان می دهد که در مقایسه با کشورهای منطقه مانند: چین، ترکیه، هند و … شرایط بسته بندی مطلوبی برای صادرات کالا به بازارهای هدف نداریم. این صنعت با توجه به سابقه طولانی خود در کشور به نقل از منابع (سفرنامه ناصرخسرو) در صادرات اقلام به کشور مصر به حیات خود ادامه داده است. اما رشد مطلوبی نداشته است و حتی در مقایسه با کشورهایی که بعد از ما شروع کردند، عقب هستیم.

 

جایگاه پایین ایران در صنعت بسته بندی و نبود چشم انداز روشن از رشد این صنعت می تواند پیامدهای منفی از دو بعد زیر برای اقتصاد کشور داشته باشد:

 

الف- صنعت بسته بندی به عنوان بازوی توانمند بخش های اقتصادی عمل می کند.

ب- صنعت بسته بندی به عنوان یک صنعت نقش بسزایی در اشتغال و افزایش درآمد ملی دارد.

جمعیت، رشد اقتصادی کشورها و افزایش قدرت خرید مصرف کنندگان، تغییر سبک زندگی مصرف کنندگان و تمایل آنها به مصرف مواد غذایی آماده و منجمد، گرایش به زندگی راحت در میان مصرف کنندگان، تغییر ساختار سنی. جمعیت، تغییر ساختار خانواده (اشتغال همزمان والدین) و نیاز آنها به غذای آماده، سیاست های حمایتی دولت از صنعت بسته بندی، افزایش حساسیت مصرف کننده نسبت به سلامت و بهداشت مواد غذایی، افزایش نقش بسته بندی در حمل و نقل محصولات در سطح جهانی، منطقه ای و غیره. این تغییرات و تحولات در کشور ما نیز وجود دارد و باعث رشد روزافزون بازار بسته بندی شده است. این در حالی است که رشد این صنعت در کشور ما بسیار کند است، طبیعتاً این صنعت در آینده قادر به پاسخگویی به این نیازها نخواهد بود.

 

درآمد حاصل از مواد بسته بندی در سراسر جهان بین سال های 2019 تا 2022 بر اساس نوع مواد اولیه در تهیه بسته بندی، هر ساله بیش از یک پنجم محصولات غذایی کشورهای جهان سوم به دلیل فساد ناشی از عوامل مختلف به عنوان ضایعات برداشت می شود. در مراحل مختلف ، پس از برداشت، بسته بندی، توزیع و مصرف از بین می رود. این رقم در برخی از کشورهای جهان سوم به پنجاه درصد می رسد، به طوری که تعداد قابل توجهی از مردم این کشورها برای تامین غذای مورد نیاز خود با مشکل مواجه هستند. البته در کشورهای پیشرفته صنعتی درصدی از مواد غذایی در هنگام مصرف هدر می رود.

همواره هدف شرکت نوآوران ماشین فراهم نمودن ایجاد شرایط خرید دستگاه ها و تجهیزات بسته بندی برای بسته بندی با کیفیت و استاندارد محصولات با بهترین امکانات و قیمت مناسب می باشد تا شرایط فراهم شده به کارآفرینان عزیز این انگیزه را بدهد تا بتوانند بدون هیچ نگرانی به صورت مستقیم و با حذف واسطه ها که ممکن است باعث سردرگمی و انتخاب نادرست دستگاه برای خریدارن گرامی شود بهترین خرید را از شرکت نوآوران ماشین تجربه کنند .دقت درتولید و همچنین پایین آوردن هزینه های اضافی تا رسیدن به قیمت واقعی و از طرفی توضیح آگاهانه جهت رضایت بیشتر مشتریان و رسیدن به بهره وری در خط تولید شما خریداران و کار آفرینان عزیز جزو اهداف و افتخارات شرکت نوآوران ماشین می باشد. خرید دستگاه بسته بندی گیاهان دارویی و کلیه ماشین آلات صنایع غذایی خطوط مختلف تولید،ساخت شرکت نوآوران ماشین بصورت اینترنتی ،تلفنی وحضوری در محل کارخانه امکان پذیر می باشد. کلیه دستگاه‌های ساخت شرکت نوآوران ماشین دارای 18 ماه گارانتی و 15 سال خدمات پس از فروش می‌باشند. نصب ، راه‌اندازی دستگاه به صورت رایگان و آموزش نحوه کارکرد با دستگاه همواره به عنوان بخشی از رسالت شرکت نوآوران ماشین می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

×

WhatsApp Chat

×